HŐS
VÉLEMÉNYEM A FILMRŐL: Az egyik kedvencem bátran merem ajánlani mindenkinek harc , szerelem , folytott szenvedély, áldozat, halál mind megtalálható benne.Ami engem elvarázsolt igazán az a színek és a látvány .A lassított képek és persze a történet ami igazán az utosó képkockában teljesedik ki.Gyönyörű a film.
(Yingxiong/Hero) Színes hongkongi film, 99 perc Rendezte: Zhang Yimou Szereplők: Jet Li, Tony Leung Chiu-Wai, Maggie Cheung Man-Yuk, Zhang Ziyi, Chen Dao Ming, Donnie Yen
A kínai kosztümös kalandfilm, vagyis a vuhszia fantasztikus dolog, színtiszta mese a leglélegzetelállítóbb formában. Vannak ugyan melléfogások, mint a legutóbb bemutatott Zu legendája, de még ott is jó volt nézni a zseniális harcosok küzdelmét, a mozdulatok harmóniáját, az ősi fegyverek összecsapását. A Hős pedig az összefoglalása mindannak, amit ebben a műfajban ismerhetünk, ráadásul ez az eddig készült legdrágább kínai filmes produkció a legnagyobb sztárokkal. Igaz, nem mindenkinek mond valamit Zhang Ziyi, Maggie Cheung, Tony Leung, vagy esetleg Donnie Yen neve, de higgye el a kedves olvasó, abban a világban ezek többet jelentenek, mint nálunk Bruce Willis vagy Brad Pitt neve. De egyvalaki biztosan ismerős lesz, mégpedig Jet Li, a világ legrövidebb nevű akciósztárja, aki végre hazatér kung-fus gyökereihez annyi hollywoodi fércmunka után!
Jet Li ugyanis a névtelen hős - az is a neve, hogy Névtelen -, akinek a meséjét végignézhetjük, azzal, hogy ő is egy mesét mond el. Története szerint ő, a Csin királyság egyik kishivatalnoka legyőzte azt a három nagy harcos, akik eddig a király életére törtek. Törött Kard (Donnie Yen), Repülő Hó (Maggie Cheung) és Végtelen Ég (Tony Leung) koruk legnagyobb, legendás harcosai, így nem csoda, ha a kegyetlen, de rendkívül okos uralkodó gyanakodva fogadja a távolról jött idegen beszámolóját. Ahogy azonban egyre részletesebben meséli el tetteit, úgy tűnik az egész egyre hihetőbbnek. A Névtelen elmeséli, hogy az elmúlt tíz évet harcművészeti technikája tökéletesítésének szentelte, végig azt tervezgetve, hogy kihívja a három harcost. A kardforgatás ősi tanai segítségével először a gőgös Végtelen Eget sikerült legyőznie, ezt követően pedig Repülő Hó és Törött Kard híres duóját törte meg, ám ez alkalommal a kardnál sokkal pusztítóbb fegyvert használt: az egymás iránti szerelmüket. A király izgatottan hallgatja végig az előadást, de aztán előáll egy teljesen más teóriával arról, hogy mi is az igazság Névtelenről és a három harcosról.
A Hős nem egyszerűen egy harcművészeti film, hanem az ősi Kína történetének összegzése - nyilvánvaló áthallásokkal a jelenre vonatkozóan. Ennél fogva nemcsak a harcnak és a szerelemnek jut benne szerep, hanem némi bölcseletnek is. De ez egy cseppet sem zavaró, mert Zhang Yimou, aki eddig még csak a közelében sem járt semmilyen harcművészeti filmnek, mindezt remekül fűzi egy egységes történetté, miközben időről időre megörvendeztet minket néhány elképesztő harci jelenettel. És mondanunk sem kell, Jet Li és a többiek szintén lélegzetelállítóak, öröm nézni őket. Az egyetlen baja a Hősnek az, hogy néha bizony belehal a saját szépségébe. Például a Repülő Hó és Hold közötti párbaj során előre rendszerezték és osztályozták a közeli fák összes (!) levelét és közülük csakis a legjobb minőségűeket fújták a két harcoló nő közé, de hasonlóan sokat mond el az is, hogy például csak a vörös ruhák végleges színe 54 színárnyalatból állt össze. Ennél kevesebbet is fordíthattak volna az esztétikára és többet a történetre, ami különben hibátlan, de mégis van az embernek egy olyan érzése, hogy ez egy rövidített, nyugati változat és létezik egy eredeti, kb. 3 órás ázsiai verzió is, ahol minden rendesen ki van fejtve, és el van magyarázva (igaz, ilyen filmnek nincs nyoma semmilyen adatbázisban).
Utóirat: A történet az i.e. 3. században játszódik. Az i.e. 475-221 közötti időszakot a Birodalmak Harcának nevezik, mivel a mai Kína területén akkoriban kisebb-nagyobb királyságok uralkodtak, amik évszázadokon át álltak háborúban egymással. Történetünk kezdetén hét nagyobb királyság harcol a birodalom irányításáért, mind közül a Csin királyság a legerősebb. A Birodalmak Harcának időszaka egyben a nagy klasszikus gondolkodók és máig jelentős teóriák születésének korszaka is. Ebben az időszakban született meg a konfucianizmus, a taoizmus, a legalizmus, és az ókori Kína legnagyobb irodalmi alkotásai is ebben az időszakban íródtak. Ne felejtsük el, hogy a modern Kína újra a birodalomépítés korába lépett: a második világháború után Tibetet kebelezte be, nemrég pedig Hongkong tért vissza az anyaországhoz, és most Peking figyelő szeme Tajvanra szegeződik - így a rendkívül szép filmnek vannak kevésbé tetszetős politikai áthallásai is, de ez legyen az ő dolguk.
RÉSZLETESEBBEN A SZEREPLŐKRŐL ÉS MÉG TÖBB KÉP ITT:
Hivatalos magyar nyelvű honlap:
hos |